Najlepsze polskie miasta dla studentów

Studiowanie nazywane jest jednym z najwspanialszych okresów w życiu każdego człowieka. Pierwszy powiem wolności powinien mieć dobrą oprawę. Które polskie miasta zasłużyły na miano studenckich?

Najlepsze polskie miasta dla studentów
Gdzie studenckie doświadczenia uznane są za najlepsze?

„To, co odróżnia człowieka, który studiował, od samouka, to nie miara wiedzy, ale inny stopień witalności i pewności siebie” – te słowa autorstwa Miliana Kundery oddają wagę studiów w kształtowaniu życia młodego człowieka.

Wyjazd na kilka lat do innego miasta to nie tylko uczelnia, ale też ludzie, atmosfera, wydarzenia kulturalne, możliwość rozwoju zainteresowań, pasji, wymian międzykulturowych. Dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniej uczelni, która nie tylko wykształci, ale także zapewni niezapomniane doświadczenia. W Polsce kilka miast zyskało miano studenckich, a przy tym stało się synonimem kultury i literatury.

Śladami Mikołaja Kopernika i Wisławy Szymborskiej – studia w Krakowie

Uczelnia z ponad 650-letnią historią, miejsce, w którym studiowała Wisława Szymborska, Jan Paweł II czy Mikołaj Kopernik. Kraków to jedno z najlepszych miast dla studentów, znajduje się tam:

 • Uniwersytet Jagielloński, uznany za najlepszą uczelnię w Polsce,
 • Akademia Sztuk Pięknych,
 • Akademia Górniczo-Hutnicza,
 • Politechnika Krakowska,
 • Uniwersytet Ekonomiczny czy
 • Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna.

Serce miasta bije w studenckim rytmie, można tam spotkać ludzi z całego świata, rozwijać się poprzez działalność w studenckich organizacjach, jak np.: AEGEE, AIESEC, ESN Network, Studenckie Forum Business Centre Club czy w innych. Każdego dnia organizowanych jest mnóstwo koncertów, spektakli, pokazów, performansów, spektakli czy planów filmowych.

To także miasto literatury UNESCO oraz stolica takich festiwali, jak Miesiąc Fotografii, OFF Camera, Materia Prima, Festiwal Kultury Żydowskiej oraz innych. Studenci mogą korzystać z tych atrakcji ze znaczną zniżką. Zaletą Krakowa są także wspomniane rabaty, które dotyczą także komunikacji miejskiej. Dokumentem uprawniającym do preferencyjnych warunków jest ulga na Krakowskiej Karcie Miejskiej, która może zostać połączona z legitymacją studencką.

Krakowscy studenci mogą korzystać z szerokiej oferty akademików, domów studenckich, które dostępne są po bardzo niskich, dostępnych cenach, a do tego zapewniają możliwość poznania ludzi z całego świata. Warto wspomnieć także o możliwościach praktyk, staży czy pracy. Żacy mogą liczyć na zatrudnienie w małych przedsiębiorstwach, globalnych korporacjach czy w branży turystycznej.

Klimat różnorodności, wielokulturowości, czyli zamieszkać w stolicy

Kolejnym miastem, które słynie, jako stolica multikulturowości, różnorodności, jest Warszawa. Nasze miasto stołeczne uznane zostało za jedno z najbardziej przyjaznych do życia dla młodych ludzi.
W zależności od zainteresowań, wybranego kierunku studiów, można kształcić się na:

 • Uniwersytecie Warszawskim,
 • Szkole Głównej Handlowej,
 • Warszawskim Uniwersytecie Medycznym,
 • Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego,
 • Wojskowej Akademii Technicznej,
 • Politechnice Warszawskiej.

Osoby preferujące drogę bardziej artystyczną, mogą poszerzać swoją wiedzę i umiejętności na Akademii Sztuk Pięknych Akademii Teatralnej czy na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina.

Warszawa jest jednocześnie droższym miastem niż inne, jednak studenci mogą liczyć na liczne stypendia naukowe, socjalne czy ministra, które częściowo pokryją koszty zakwaterowania oraz jedzenia. Akademiki, stancje czy wynajem mieszkań, w Warszawie z łatwością można znaleźć odpowiednie miejsce do zamieszkania, a także tymczasową lub stałą pracę. Każda z uczelni oferuje własne bursy, domy studenckie, które dostępne są już od kilkuset złotych za miesiąc.

Stolica to także centrum rozrywki, imprez, koncertów czy festiwali, wśród których szczególnie wyróżnia się Orange Warsaw Festiwal, Skrzyżowanie Kultur, Warszawski Festiwal Piwa czy Warsaw Film Festival. "Miasto świateł, które nigdy nie zasypia", to powiedzenie, które dobrze określa Warszawę, jako miejsce pełne życia, imprez, spotkań, będące w nieustannym pośpiechu. Zaletą dla studentów oraz imprezowiczów jest komunikacja miejska. Nawet w środku nocy z łatwością można dostać się z jednego krańca miasta do drugiego, a to wszystko z atrakcyjnymi zniżkami na metro, tramwaje czy autobusy.

Dolnośląskie czy Wielkopolska?

Każde miasto jest odkrywane przez indywidualną perspektywę, doświadczenia, jednak, jako miasta studenckie słyną także Wrocław i Poznań.

Uznane za jedne z najbardziej bezpiecznych, prozachodnich, a do tego przyjaznych młodym ludziom, pragnącym rozwoju, kontaktu z kulturą, otwartych na nowe doświadczenia. Piękna architektura, bogata historia, spotyka się tam z najlepszymi uniwersytetami.

 • We Wrocławiu można studiować na Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Przyrodniczym, Politechnice Wrocławskiej, Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego czy w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej.
 • Z kolei Poznań oferuje kształcenie na takich akademiach, jak: Uniwersytet Adama Mickiewicza, Uniwersytet Ekonomiczny, Politechnika Poznańska czy Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Styk różnorodności, imprez, kultury, ulg i atrakcji studenckich, z najlepszą, jakością kształcenia.

Według licznych badań opinii, te cztery miasta, Kraków, Wrocław, Warszawa oraz Poznań, zostały uznane za najbardziej pro studenckie, otwarte na międzynarodową współpracę, nowe wydarzenia. W Polsce wymienić możnaby jednak jeszcze inne lokalizacje, takie jak Gdańsk czy całe Trójmiasto, Toruń czy Olsztyn ze studenckim miastem Kortowo. Oprócz szerokiej oferty edukacyjnej, wszystkie akademickie ośrodki zapewniają także bogate życie kulturalne, rozrywkowe, a także możliwości zatrudnienia, rozwoju, szkoleń poszerzających umiejętności. Bez względu na wybór miejsca, studia mogą stać się niezwykłą przygodą intelektualną, kulturalną i kulturową.

 • O autorze
 • Ostatnie artykuły
Hintigo Hintigo [+ info]

HINTIGO to źródło najlepszych rozwiązań, porad i inspiracji, pozwalających szybko i skutecznie rozwiązać problemy życia codziennego. Wierzymy, że podejmowanie decyzji staje się łatwiejsze kiedy dysponujemy kompletnymi i rzetelnymi informacjami. Pragniemy, aby każdy użytkownik odwiedzający nasz portal znalazł dokładnie to, czego w danym momencie poszukuje - odpowiedzi na pytanie, porady, instrukcji, przewodnika.