10 najlepszych uniwersytetów w Polsce

Które spośród polskich uniwersytetów zapewniają najlepszą efektywność kształcenia i innowacyjność? Zapoznaj się z naszą listą 10 najlepszych uniwersytetów w Polsce.

10 najlepszych uniwersytetów w Polsce
Które szkoły wyższe zasługują na miano najlepszych?

Wybranie kierunku studiów to jedynie połowa decyzji, która stoi przed maturzystami. Po określeniu swojej przyszłej ścieżki zawodowej i zdecydowaniu, co chcielibyście studiować, czeka Was również wybór szkoły wyższej, która zapewni Wam najlepszy start w przyszłość.

Polska słynie z wysokiej jakości kształcenia wyższego, dlatego do wyboru jest sporo uczelni w całym kraju. Niektórzy postawią na rankingi i postanowią wyjechać nawet na drugi koniec Polski, inni skupią się na dobrych uczelniach położonych w rodzinnych regionach, czy to ze względu na sentyment, czy niższe koszty życia.

Które uniwersytety i szkoły wyższe zyskują na miano najlepszych w Polsce?

Ranking Szkół Wyższych Perpektywy 2015

Stworzenie rankingu najlepszych uczelni wyższych wymaga przeprowadzenia licznych analiz, opartych nie tylko o wyniki studentów czy kadry danej jednostki edukacyjnej. Zespół Fundacji Edukacyjnej Perspektywy od ponad 20 lat pomaga młodym ludziom podejmować decyzje o przyszłości, dostarczając kompletnych i zaufanych informacji o edukacji wyższej oraz jej stanie w naszym kraju. Coroczna kompilacja listy szkół wyższych oraz ich rygorystyczna ocena to źródło informacji dla przyszłych studentów, rodziców oraz mediów, tak krajowych, jak i zagranicznych.

Fundacja po raz kolejny oddała wszystkim zainteresowanym wyniki zebrane na 4 listach rankingowych, czyli:

 • Ranking Uczelni Akademickich (publiczne i niepubliczne, z wyjątkiem artystycznych),
 • Ranking Uczelni Niepublicznych Magisterskich,
 • Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych oraz
 • Ranking Kierunków Studiów z 43 przeanalizowanymi kierunkami.

Przygotowanie jasnych kryteriów, analiza zebranych danych, opracowanie rezultatów oraz przedstawienie rzetelnych wyników to prawie rok pracy oddanego zespołu, który pracuje pod okiem doświadczonych specjalistów oraz z pomocą i patronatem komptetentnych instytucji.

Jak oceniane są szkoły wyższe?

W rankingu Perspektywy pod uwagę brane są wybrane kryteria, które co roku dopasowywane są do aktualnej rzeczywistości. W 2015 roku idealna uczelnia została określona jako jednostka prowadząca badania na międzynarodowym poziomie, powiązana z lokalnym rynkiem pracy i mająca na uwadze zmiany gospodarcze oraz dostarcza najlepszych warunków swoim studentom do zdobywania i poszerzania wiedzy.

Kryteria 2015:​


Źrodło: http://www.perspektywy.pl/

Ranking Uczelni Akademickich 2015

Pierwsza dziesiątka najlepszych uczelni obejmuje znane szkoły wyższe, które co roku zajmują wysokie pozycje w rankingu. W 2015 awansem na pierwsze miejsce poszczycić może się krakowski Uniwersytet Jagielloński.

 1. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
 2. (1) Uniwersytet Warszawski
 3. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
 4. Politechnika Warszawska
 5. (4) Politechnika Wrocławska
 6. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
 7. Uniwersytet Wrocławski
 8. Warszawski Uniwersytet Medyczny
 9. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
 10. Gdański Uniwersytet Medyczny

Pozycję w pierwszej dziesiątce utracił Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, zajmując w 2015 roku 13. miejsce w rankingu.

Najlepszą niepubliczną uczelnią okazała się jak w zeszłym roku Akademia Leona Koźmińskiego. Na podium znalazły się również SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny oraz Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie.

Biorąc po uwagę typy szkół wyższych:

 • pierwsze miejsce wśród uczelni medycznych przyznane zostało Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego,
 • najlepszą uczelnią ekonomiczną została Szkoła Główna Handlowa w Warszawie a
 • najwyżej ocenioną uczelnią rolniczą okazała się Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
 • Laur najlepszej uczelni technicznej został przyznany Politechnice Warszawskiej.

Najlepszą państwową wyższą szkołą zawodową została po raz kolejny PWSZ im. Prezydenta St. Wojciechowskiego w Kaliszu.

Nagrodę AWANS za poprawę zeszłorocznego wyniku i najwyższy skok w rankingu w 2015 roku zgarnął Uniwersytet Łódzki, który wspiął się o 6 miejsc, zajmując 16. pozycję. Akademia Obrony Narodowej została wyróżniona nagrodą KUŹNIA KADR dzięki największym postępom w kształceniu swojego zespołu akademickiego.

Ranking Szkół Wyższych 2015 to już 16. edycja, przygotowana przez Perspektywy. Jak co roku, przygotowane zestawienie dało wgląd młodym ludziom w dostępne możliwości oraz doceniło wysiłek kadry w dążeniu do polepszenia kształcenia wyższego w Polsce. Czekamy na kolejną edycję w przyszłym roku!

WARTO PRZECZYTAĆ:
Najlepsze polskie miasta dla studentów »
Ile potrzeba Ci na studenckie życie »
Międzynarodowe organizacje studenckie w Polsce »
Skąd wziąć pieniądze na studia za granicą? »
Jak szukać pracy po studiach? »

 • O autorze
 • Ostatnie artykuły
Hintigo Hintigo [+ info]

HINTIGO to źródło najlepszych rozwiązań, porad i inspiracji, pozwalających szybko i skutecznie rozwiązać problemy życia codziennego. Wierzymy, że podejmowanie decyzji staje się łatwiejsze kiedy dysponujemy kompletnymi i rzetelnymi informacjami. Pragniemy, aby każdy użytkownik odwiedzający nasz portal znalazł dokładnie to, czego w danym momencie poszukuje - odpowiedzi na pytanie, porady, instrukcji, przewodnika.