Średnie koszty utrzymania 4 osobowej rodziny

Ile wynoszą średnie koszty utrzymania czteroosobowej rodziny? Na co wydaje pieniądze przeciętne gospodarstwo domowe?

Średnie koszty utrzymania 4 osobowej rodziny
Rodzinne wydatki pod lupą

Koszty ponoszone na utrzymanie rodziny zależą od wielu czynników: miejsca zamieszkania, szeroko rozumianej sytuacji gospodarczej, osiąganych dochodów, stylu życia czy preferencji zakupowych.

Z gromadzonych przez urzędy statystyczne danych i przeprowadzanych przez największe ośrodki badań wyłania się jednak obraz uśrednionych wydatków ponoszonych w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb rodzin i opłacenia bazowych rachunków. Jakie są średnie koszty utrzymania czteroosobowej rodziny?
 

Rodzinne koszty utrzymania

 

Żywność na pierwszej pozycji

Większość statystyk wskazuje, że wydatki ponoszone na jedzenie oraz napoje stanowią główne obciążenie budżetu przeciętnej czteroosobowej rodziny.

Na jedzenie wydajemy około 880 złotych miesięcznie, choć rodziny mieszkające w centrum największych ośrodków miejskich przyznają, że wydatki na jedzenie i napoje mogą sięgać w czteroosobowych rodzinach nawet 2,5 tysiąca złotych.

 

Koszty utrzymania domu i mieszkania

Na drugiej pozycji wśród wydatków ponoszonych przez czteroosobowe rodziny znajdują się koszty utrzymania domu lub mieszkania.

Opłacanie rachunków za wodę, prąd czy czynsz to średni wydatek rzędu 650 złotych.

 

Koszty transportu

Wydatki na transport w czteroosobowej rodzinie sięgają średnio wysokości 412 złotych miesięcznie. Płacimy nie tylko za paliwo, ale i miesięczne bilety szkolne dla dzieci czy jednorazowe bilety komunikacji miejskiej dla dorosłych.

 

Rekreacja i kultura

W budżecie domowym czteroosobowych rodzin znalazło się miejsce na rozrywkę i odpoczynek.

Przeciętne gospodarstwo domowe wydaje na rekreację i kulturę około 410 złotych miesięcznie. Pieniądze wydajemy m.in. na bilety do kina i teatru czy karnety na siłownię albo na basen.

 

Odzież, obuwie, prezenty

Miesięczne koszty ponoszone przez przeciętne gospodarstwo domowe na odzież i obuwie to około 212 złotych miesięcznie. Co ciekawe, tyle samo jesteśmy w stanie wydać na prezenty dla bliskich oraz znajomych.

 

Wyposażenie mieszkania oraz łączność

Przeciętna czteroosobowa rodzina wydaje około 185 złotych na wyposażenie mieszkania – zakup niezbędnego sprzętu AGD czy RTV, pościeli, poduszek, dywanów czy firan.

Średnio 155 złotych wydatkujemy na łączność – telefony komórkowe, opłaty za połączenia z telefonów stacjonarnych czy Internet.

 

Zdrowie i edukacja

Wydatki ponoszone na zdrowie, a więc zakup wskazanych przez lekarzy leków czy prywatne wizyty w gabinetach oscylują w okolicach 148 złotych miesięcznie.

87 złotych miesięcznie przeciętne czteroosobowe gospodarstwo domowe ponosi na wydatki związane z edukacją.

 

Alkohol, tytoń, restauracje

Wydatki ponoszone na zakup wyrobów alkoholowych czy tytoniowych stanowią stosunkowo niewielką część domowego budżetu – w przypadku statystycznej rodziny wynoszą one około 82 złotych miesięcznie.

Niewiele więcej – 106 złotych miesięcznie, wydajemy na pobyty w hotelach czy jedzenie w restauracjach.


W zależności od badań koszty utrzymania obejmować mogą również wiele innych pozycji. Polskie rodziny ponoszą również wydatki związane z zakupem kosmetyków i niezbędnych środków czystości (około 95 złotych miesięcznie), urządzeń elektronicznych (około 45 złotych miesięcznie) czy opłat pocztowych albo bankowych (około 15 złotych miesięcznie).

  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Hintigo Hintigo [+ info]

HINTIGO to źródło najlepszych rozwiązań, porad i inspiracji, pozwalających szybko i skutecznie rozwiązać problemy życia codziennego. Wierzymy, że podejmowanie decyzji staje się łatwiejsze kiedy dysponujemy kompletnymi i rzetelnymi informacjami. Pragniemy, aby każdy użytkownik odwiedzający nasz portal znalazł dokładnie to, czego w danym momencie poszukuje - odpowiedzi na pytanie, porady, instrukcji, przewodnika.

Zobacz również