Koszt życia w Polsce

Określając przeciętny koszt życia w Polsce, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. W naszym kraju jest drogo czy tanio?

Koszt życia w Polsce
Ile płacimy żyjąc w Polsce?

Inflacja i deflacja to dwa hasła, które najczęściej są powtarzane w kontekście zasobności portfeli Polaków. Oczywiście jeśli o mowa o inflacji, to dzieje się niezbyt dobrze, bo za to samo wynagrodzenie można realnie kupić mniej produktów czy usług. Najszybciej w Polsce drożeje żywność i utrzymanie mieszkania, z kolei ubrania, kosmetyki czy usługi telekomunikacyjne każdego roku tanieją. Jaki jest jednak prawdziwy koszt życia w Polsce?

Przeciętne wynagrodzenie Polaka a koszt życia

Porównanie cen żywności w Polsce z cenami w innych krajach Unii Europejskiej zbytnio nie zaskakuje, jednak porównanie samych cen bez porównania wynagrodzeń nie jest miarodajne.

Nie raz można usłyszeć opinie turystów czy rodziny mieszkającej za granicą, iż w Polsce jest taniej – bo mniej płacimy za jedzenie, mieszkanie czy media.

Przeciętne polskie wynagrodzenie obecnie wynosi około 900 euro – wg danych GUS za 2011 rok, średni dochód do dyspozycji na gospodarstwo domowe wyniósł 3852 zł. W ujęciu statystycznym oczywiście, bo średnie wynagrodzenie różni się wysokością w zależności od województwa. Porównując taki dochód z przeciętnymi zarobkami w Irlandii (3900€), Holandii (3500€) czy sąsiedzkich Niemczech (ok. 3000€), wyższy koszt życia w tych krajach nie powinien nas dziwić.

Miesięczny koszt życia

Przy analizowaniu wydatków również przyjmiemy statystki. Zgodnie z danymi zgromadzonymi przez GUS w 2011 roku, średni dochód na jedną osobę w rodzinie plasował się na poziomie 1140 zł. Średnie miesięczne wydatki natomiast stanowiły 81% posiadanych do dyspozycji środków i wyniosły 932 zł.

Jak rozkładają się rodzinne wydatki?

Poniżej zamieszczamy tabelę statystyczną z raportu GUS:

Przedstawione powyżej dane są wartościami średnimi. Należy pamiętać, iż przeciętne wydatki różnią się w zależności od sytuacji rodzinnej danego gospodarstwa, zróżnicowania jego członków czy miejsca zamieszkania.

Łatwo zauważyć, iż nieco ponad 25% dostępnej do dyspozycji kwoty, pochłaniają wydatki na żywność i napoje bezalkoholowe. Około 20% wszystkich wydatków stanowią opłaty, związane z utrzymaniem nieruchomości. Zalicza się tutaj zarówno podatki, jak i rachunki za wodę, gaz i energię elektryczną. Te koszty na przestrzeni ostatnich 10 lat wzrosły o ponad 50%.

Zmienne ceny, czyli potencjalne obniżki

Obie grupy wydatków możemy nazwać “sztywnymi”, które stanowią największe obciążenie budżetu domowego Polaków.

W tym przypadku warto jednak pamiętać, że niektóre produkty żywnościowe mogą być tańsze w sezonie – sezonowa obniżka dotyczy zwykle nabiału, owoców i warzyw, czasem również wieprzowiny, co oznacza, iż z miesiąca na miesiąc średnie wydatki będą różne. Rok 2014 przyniósł w tym zakresie dodatkowe obniżki, które były efektem embarga, jakie Rosja wprowadziła na produkty z Polski.

Podobnie wydatki na mieszkanie zmieniają się sezonowo – w okresie zimowym często opłaty wzrastają w związku z koniecznością ogrzania lokalu mieszkalnego. Często wydajemy również więcej na elektryczność – krótsze dni oznaczają większe zużycie światła w domu.

Warto zaznaczyć, iż w ostatnich latach wrosła ilość pieniędzy, która pozostaje do dyspozycji statystycznego Kowalskiego – po opłaceniu rachunków i zrobieniu zakupów w kieszeni pozostaje nam ok 20% dostępnego dochodu. Czas zatem zadbać o nasz budżet domowy i zacząć oszczędzać, nie sądzicie?

Inne wydatki

  • Usługi transportowe są kolejnym wydatkiem, który stanowi stosunkowo wysoki procent naszych rozchodów – utrzymanie samochodu czy komunikacja miejska to średnio 10% wszystkich wydatków.
  • Ok. 8% naszych wydatków stanowi rekreacja i kultura – według danych statystycznych, takie koszty wiążą się najczęściej z posiadaniem dzieci.
  • Usługi telekomunikacyjne oraz abonament za telewizję kablową czy Internet nie przekraczają zwykle 4% wszystkich wydatków, a wpływ na ich wysokość ma konkurencja na rynku oraz coraz większe zapotrzebowanie na te usługi, co często wiąże się z obniżkami.
  • Odzież i obuwie to wydatki rzędu 5%, nieco mniej wydajemy na zdrowie, a 3% pochłaniają nasze nałogi (wydatki na papierosy i alkohol), na samym końcu z kwotą rzędu 1% znajduje się edukacja.

Czy zatem w Polsce żyje się tanio? Z pewnością przy głębszym porównaniu danych statystycznych, znajdziemy produkty czy usługi, za które zapłacimy mniej lub więcej niż na zachodzie. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić czy koszt życia w naszym kraju jest wysoki – każdy z nas ma inne potrzeby, możliwości i wartości, co dla jednych jest tanie, dla innych będzie wydatkiem ekskluzywnym.

Sprawdź również:
Od czego zależy wynagrodzenie brutto w Polsce? »
Jak wybrać i zmienić dostawcę energii elektrycznej? »
5 sposobów jak oszczędzać prąd »
Rodzina a budżet domowy – jak wspólnie oszczędzać? »

  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Hintigo Hintigo [+ info]

HINTIGO to źródło najlepszych rozwiązań, porad i inspiracji, pozwalających szybko i skutecznie rozwiązać problemy życia codziennego. Wierzymy, że podejmowanie decyzji staje się łatwiejsze kiedy dysponujemy kompletnymi i rzetelnymi informacjami. Pragniemy, aby każdy użytkownik odwiedzający nasz portal znalazł dokładnie to, czego w danym momencie poszukuje - odpowiedzi na pytanie, porady, instrukcji, przewodnika.